nagłóweknagłówek
Toruń - wydarzenia przygotowane na jubileusz 10-cio lecia Polski w Unii Europejskiej

1 maja 2014
Na wszystkich, którzy 1 maja 2014 r. zdecydują się przyjść na Plac Teatralny 2 w Toruniu, czekać będzie wiele atrakcji. Impreza odbywać się będzie zarówno w budynku Urzędu, jak i przed wejściem. W programie pokazy cyrkowe grupy dziecięco-młodzieżowej COOL-KIDS, występ orkiestry dętej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury oraz gry i zabawy dla dzieci przygotowane przez Stowarzyszenie Tilia. Dla najmłodszych uczestników przygotowano również warsztaty plastyczne Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka oraz interaktywne pokazy organizowane przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego i Młyn Wiedzy, podczas których dzieci będą mogły poznać zagadnienia z zakresu m.in. fizyki, chemii. Dodatkową atrakcją będzie robotyka w wersji z klocków LEGO.
Nie zabraknie także atrakcji związanych z astronomią. Dla gości dostępne będzie specjalne dmuchane planetarium, w którym odbywać się będą seanse o tematyce związanej z kosmosem. Zaprezentowane zostaną łaziki marsjańskie i waga planetarna.
Jednym z punktów programu będzie gra miejska „Unijna 10-ka”, podczas której uczestnicy będą rozwiązywać zadania związane z Funduszami Europejskimi na terenie Starego Miasta. Na stoisku Izby Celnej zaprezentowany zostanie nowoczesny sprzęt i materiały niedozwolone do przewozu przez granicę, a Klub Supełek działający przy WOAK zapozna zwiedzających z tajnikami robótek ręcznych.
Podczas imprezy zaprezentują się beneficjenci funduszy europejskich. Będzie można skosztować produktów regionalnych z Lokalnej Grupy Działania „Bory Tucholskie” i dań bezglutenowych z firmy Celia Cooking. Odbędą się również pokazy rękodzieła. Na scenie przed urzędem zaprezentuje się natomiast Wytwórnia Form Tanecznych "Tańcownia" z Ostromecka.
Zwieńczeniem będzie tort urodzinowy z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Impreza potrwa od godziny 11.00 do 15.00. Chętnych do wzięcia udziału w grze miejskiej „Unijna 10-ka” prosimy o przybycie o godzinie 10.00.
Ośrodek TŁOK w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich otworzy biuro projektu Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Ekonomii Społecznej. W Ośrodku będzie można uzyskać doradztwo w zakresie zakładania stowarzyszeń, fundacji, realizacji oddolnych inicjatyw lokalnych. Osoby zainteresowane działaniem na rzecz najbliższego otoczenia dowiedzą się, skąd pozyskiwać środki, kto i w jakiej formie może wesprzeć ich działalność. Przedstawiciele już działających organizacji pozarządowych będą mogli z kolei poznać możliwości rozwijania działalności gospodarczej lub odpłatnej w swojej organizacji i tworzenia miejsc pracy w ramach III sektora. Porad udzielać będą doświadczeni w pracy z organizacjami pozarządowymi doradcy Ośrodka Tłok. Wstęp - bez biletów i rezerwacji.Na terenie projektu brak udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Nie zaplanowano dodatkowych atrakcji dla dzieci. TORUŃ ul. Sukiennicza 6 /09 maja/ godz 8-16

2 maja 2014
Prowincja Św.Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych - Franciszkanów w Polsce. WYŻSZA SZKOŁA FILOLOGII HEBRAJSKIEJ oraz FUNDACJA HODOS zapraszają na Dni Otwarte Funduszy Europejskich pn. TORUŃSKIE DNI DIALOGU „BLIŻEJ SIEBIE” IV Tydzień Kultury Żydowskiej. W trakcie Dni Otwartych w Wyższej Szkole Filologii Hebrajskiej, wybudowanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, odbędzie się wiele pokazów, wykładów i warsztatów. Przygotowano dwie wystawy w Patio WSFH: Jan Karski. Człowiek wolności (Muzeum Historii Polski) oraz Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady (Muzeum Historii Żydów Polskich). Toruńskie Dni Dialogu będą miały miejsce w terminie od 1 do 11 maja. Plan wydarzeń 2 maja: Kino Tumult, Rynek Nowomiejski 28 (wstęp wolny), godz. 19:00: projekcja filmu: Hannah Arendt, reż. Margarethe vonTrotta Francja, Luksemburg, Niemcy, Izrael, 2012. Dzień przed rozpoczęciem Dni Otwartych, 30 kwietnia, WSFH zaprasza na warsztaty dla dzieci i młodzieży Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (godz. 10:30 – 15:00, zapisy mail: dnidialogu@wsfh.edu.pl) oraz na koncert plenerowy zespołu DesOrient o godz. 20:00. ul. Rynek Nowomiejski 28 19:00 21:00 www.wsfh.edu.pl

5 maja 2014
EUROENTER.PL Filip Wichliński. Proponujemy promocyjną ofertę na usługę „konsultacje w siedzibie EUROENTER.PL - analiza możliwości pozyskania dofinansowania dla klienta”. 50zł/godz po uprzedniej rejestracji telefonicznej pod nr tel: 56 6557644 kom: 606785750. Toruń ul. Broniewskiego 4/103b 08:00 16:00 www.euroenter.pl
Restauro Sp. z o.o.Firma RESTAURO zajmuje sie konserwacją zabytków. Aktualnie firma tworzy nowoczesne laboratorium konserwatorskie, którego celem jest rozwijanie i wdrażanie nowoczesnych metod badawczych oraz wykorzystanie narzędzi optoelektronicznych do prac konserwatorskich. Pragniemy zainteresować odwiedzających pokazem metody wykorzystania urządzenia Thunder Art I Laser COMBO do konserwacji dzieł sztuki. Zakup laserów został sfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Podczas seansu opowiemy co to jest laser i w jaki sposób oraz w jakich dziedzinach znajduje swoje zastosowanie. RESTAURO zaprezentuje działanie lasera polegające na oczyszczaniu obiektów zabytkowych metodą ablacji laserowej. Atrakcją podczas pokazu oczyszczania będzie praca na obiektach przyniesionych przez uczestników. Zachęcamy do przygotowania przedmiotów kamiennych, gipsowych, z kości, z metalu, pokrytych nawarstwieniami tj. rdzą, zabrudzeniami itp. Przewidziany czas trwania jednego seansu to około 30 minut. Na Dni Otwarte Funduszy Europejskich zapraszamy do siedziby firmy przy ul. Małe Garbary 4-6 w poniedziałek 5 maja 2014r. od godziny 11 do godziny 18 oraz we wtorek 6 maja od godziny 10 do 15. Wstęp wolny. Ze względów bezpieczeństwa w pokazie mogą brać udział grupy 10 osobowe. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o dokonanie awizacji pod nr tel. 56 621-12-40 lub pod adresem mailowym restauro@restauro.pl. ul. Małe Garbary 4-6 11:00 18:00 www.restauro.pl

06 maja 2014
Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu został rozbudowany dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Przy Ośrodku powstał ogród zimowy. Podczas Dni Otwartych, które odbędą się 6 maja 2014 r. w godzinach 10.00-12.00 będzie można zapoznać się z efektami unijnego wsparcia. Zaprezentowany zostanie nowoczesny, przyjazny dla pacjenta obiekt, całkowicie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Osoby, które odwiedzą ZPO będą miały okazję zapoznać się m.in. z systemem wieloprofilowej terapii oraz zobaczyć jedyny w Polsce terapeutyczny ogród zimowy, który umożliwia łączenie wypoczynku i terapii w całorocznym otoczeniu przyrody dla pacjentów z uszkodzeniem mózgu. Zaprezentowane zostaną również metody pracy z chorymi. Zwiedzanie odbędzie się pod przewodnictwem pracownika ZPO, który przybliży gościom wyjątkowy klimat tej niezwykłej placówki. Adres: 87-100 Toruń, ul. Ligi Polskiej 8,
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Zapraszamy mieszkańców na Rynek Staromiejski w Toruniu, gdzie 6 maja Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu będzie prezentować pojazdy i sprzęt ratowniczy zakupiony ze środków pochodzących z Unii Europejskiej. Sprzęt stanowi wyposażenie jednostek straży pożarnych w regionie. W programie m.in. pokaz ratownictwa wysokościowego i wystawa sprzętu ratownictwa technicznego. Toruń Rynek Staromiejski godz. 11:00 15:00

10 maja 2014
Wiślana Trasa Rowerowa to szlak prowadzący wzdłuż Wisły dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Otwarcie trasy jest związane z Inauguracją Sezonu Turystycznego i będzie mu towarzyszyć wiele atrakcji. Odbędą się rajdy rowerowe w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu oraz pikniki, podczas których wystawcy prezentować będą walory turystyczne swoich miast. W imprezach wezmą udział również przedstawiciele Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego, Komend Policji, którzy zapoznają uczestników m.in. z akcją „Oznakuj swój rower” oraz Straży Pożarnej. Zaproszeni przedstawiciele lokalnych informacji turystycznych będą zapoznawać uczestników pikników z ofertą turystyczną, jaka czeka na rowerzystów korzystających z Wiślanej Trasy Rowerowej. Aby wziąć udział w rajdzie należy zarejestrować się na stronie visitkujawsko-pomorskie.pl. Uczestnicy rajdów mają szansę wygrać niezwykłe nagrody promujące Wiślaną Trasę Rowerową w Województwie Kujawsko-Pomorskim – między innymi rowery. Udział w imprezach jest bezpłatny.
Oddział Kujawsko-Pomorski Polskiego Związku Głuchych zaprasza na szkolenie dla rodziców i opiekunów dzieci i młodzieży z uszkodzonym słuchem w formie wykładów, które odbędą się 10 maja 2014 r. w Poradni Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Uszkodzonym Słuchem w Toruniu przy ul. Krasińskiego 70.
Szkolenie prowadzone będzie przez specjalistów w zakresie rehabilitacji osób niesłyszących. Wykłady będą dotyczyły następującej tematyki m.in.:
1. Co przeżywają rodzice, gdy dowiadują się że ich dziecko nie słyszy.
2. Postawy rodzicielskie.
3. Znaczenie rehabilitacji i rola rodziny w rozwoju mowy dziecka z wadą słuchu.
4. Metody wspomagające naukę mowy u dzieci z zaburzeniem słuchu.
5. Wychowanie słuchowe jako warunek prawidłowej rehabilitacji.
Szkolenie jest skierowane dla rodziców i opiekunów dzieci z uszkodzonym słuchem. Nabór osób zainteresowanych udziałem w spotkaniu potrwa do końca kwietnia 2014 r. Zgłoszenia należy kierować do:
• Poradni Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Uszkodzonym Słuchem w Toruniu przy ul. Krasińskiego 70. 87-100 Toruń
Tel. 56/62 289 82; • Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Związku Głuchych
Ul. Bernardyńska 3
85-029 Bydgoszcz
Tel. 52/37 339 62. Więcej informacji na www.pzg-bydgoszcz.manifo.com Szkolenia odbędzie się w godz. 10:00 – 14:00 w Poradni Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży z Uszkodzonym Słuchem w Toruniu przy ul. Krasińskiego 70. Projekt finansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ze środków PFRON.

11 maja 2014
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” z okazji Dni Otwartych Funduszy Europejskich zaprasza wszystkich na imprezę pod hasłem Zostań Orłem Natury 2000, która odbędzie się 11 maja 2014 r. w Szkole Leśnej na Barbarce. Zabawę rozpocznie quiz dla szkół, który poprowadzi znany i lubiany dziennikarz telewizyjny Maciej Orłoś. Następnym punktem programu będzie piknik, podczas którego będzie można odwiedzić stanowiska edukacyjne, warsztatowe i informacyjne związane z tematyką obszarów Natura 2000 dla dzieci i młodzieży a także osób dorosłych. Zaplanowano również liczne konkursy oraz zabawy z nagrodami. Podczas pikniku swoje wyroby prezentować będą regionalni producenci żywności. Na zakończenie imprezy zagra pochodzący z Torunia zespół muzyczny Sofa. Program dnia: 12.00-13.00 – quiz dla szkół w Sali konferencyjnej Dworku 14.00-18.00 – piknik Promowany w czasie akcji projekt „Człowiek, środowisko, integracja. Kampania promocyjna i informacyjna dotycząca obszarów Natura 2000 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” został dofinansowany z RPO WK-P. Szczegóły dotyczące imprezy na stronie organizatora.

15 maja 2014
XXII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. Międzynarodowy konkurs dla pianistów w wieku 7 -17 lat uczących się w szkołach muzycznych pierwszego i drugiego stopnia. Koncerty i przesłuchania odbędą się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni oraz w Toruniu.

18 maja 2014
Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca Bicie”

24 maja 2014
XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontakt”. Przegląd najciekawszych wydarzeń teatralnych z państw Europy Środkowej i Wschodniej. Spektakle odbywają się w Toruniu, głównie na scenie Teatru im. W. Horzycy.