Mojregion.eu - Mój region w Europie

10 lat w UE!

10-lat w UE

W czwartek (1 maja) mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego bawili się podczas zorganizowanego z okazji 10-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej marszałkowskiego festynu rodzinnego w samym centrum Torunia. Przed nami jeszcze imprezy związane z dniami otwartymi funduszy unijnych oraz liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami, w tym konkurs adresowany do środowiska dziennikarskiego.
 
Miejscem akcji czwartkowego pikniku była otwarta przestrzeń przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym 2 i sam budynek urzędu. Piknik rozpoczął się występem orkiestry dętej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, która odegrała hymn Unii Europejskiej. Uczestnicy imprezy podziwiali pokazy cyrkowe grupy dziecięco-młodzieżowej Cool-Kids oraz brali udział w grach i zabawach przygotowanych przez Stowarzyszenie Tilia. Dla najmłodszych przygotowano również warsztaty plastyczne Galerii Plastycznej Twórczości Dziecka oraz interaktywne pokazy organizowane przez Fundację Aleksandra Jabłońskiego i Młyn Wiedzy, podczas których dzieci mogły poznać zagadnienia z zakresu m.in. fizyki, chemii. Dodatkową atrakcją była robotyka w wersji z klocków LEGO.

Nie zabrakło także atrakcji związanych z astronomią. Dla gości dostępne było specjalne dmuchane planetarium, w którym odbywały się seanse o tematyce związanej z kosmosem. Zaprezentowane zostały również łaziki marsjańskie i waga planetarna. Coś dla siebie znaleźli również miłośnicy motoryzacji. Przed budynkiem urzędu odbył się pokaz zabytkowych pojazdów.

Jednym z punktów programu była gra miejska „Unijna 10-ka”, podczas której uczestnicy rozwiązywali zadania związane z Funduszami Europejskimi na terenie toruńskiego Starego Miasta.

Zwieńczeniem imprezy była degustacja tortu z okazji 10-lecia Polski w Unii Europejskiej.

Czwartkowy piknik rozpoczął, trwający do 11 maja, cykl imprez „Dni Otwarte Funduszy Unijnych”, którego ideą było przedstawienie Polakom tego, co zmieniło się na plus w ich najbliższej okolicy dzięki inwestowaniu środków pomocowych UE. W naszym regionie odbyły się miedzy innymi rajdy i pikniki związane z otwarciem Wiślanej Trasy Rowerowej (10 maja w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku i Grudziądzu), dni otwarte w muzeach (w tym bydgoskim Exploseum), zajęcia w naszych astrobazach i bezpłatne seanse filmowe. Uczestnicy "Dni Otwartych..." mogli skorzystać z rabatów i zniżek na różne usługi i bezpłatne badania lekarskie.

W związku z 10-leciem członkostwa Polski w UE odbył się również dziecięcy konkurs plastyczny "Ja i mój region". Cały czas zapraszamy jeszcze do udziału w dwóch naszych konkursach:


Opublikowano: 2014-04-18 przez Leszek Nienartowicz ostatnia aktualizacja: 2014-04-18

Wróć