Mojregion.eu - Mój region w Europie

Wieś na weekend: Święto Kapusty

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu ,,Wieś na weekend”. W sobotę 17 września w Brukach Unisławskich (gmina Unisław) odbędzie się Święto Kapusty. Tradycyjnie organizowane w trzecią sobotę września, już na stałe wpisało się do kalendarza imprez regionu. Organizację wydarzenia wspiera finansowo Urząd Marszałkowski.

- Zapraszam wszystkich do udziału w imprezach organizowanych w ramach ,,Wsi na weekend”. To świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i poznania miejscowych smaków i tradycji, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie wspieramy tego typu inicjatywy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Święto Kapusty nieprzypadkowo odbywa się właśnie w Brukach Unisławskich. Położona w pradolinie Wisły miejscowość była obszarem częstej uprawy tego warzywa ze względu na żyzne ziemie i łagodny klimat. Tegoroczny festyn rozpocznie się o godzinie 15 pokazami szatkowania i ubijania kapusty, gotowania bigosu i przygotowywania innych, kapuścianych specjałów. W programie również warsztaty i konkursy kulinarne, w których członkinie lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich rywalizują na najsmaczniejsze potrawy z kapusty. Uczestnicy święta mogą wziąć udział w konkursach sprawnościowych, czy też quizach wiedzy o kapuście. Warto posłuchać prelekcji na temat zdrowotnych wartości tego warzywa. Widowiskową część imprezy stanowią kapuściana parada i kapuściana bitwa. Na dzieci czekać będą zakątki artystyczne, pokazy dawnej broni i żywego inwentarza gospodarskiego. Wieczorem odbędzie się zabawa taneczna. Zabawę ubarwią występy artystyczne lokalnych zespołów, zaś gwiazdą imprezy będzie Ryszard Rynkowski.

Organizatorami Święta Kapusty są Gmina Unisław oraz Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu oraz Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W przygotowanie wydarzenia angażuje się też społeczność gminna. Więcej o wydarzeniu tutaj.  

„Wieś na weekend” to projekt w ramach którego 26 instytucji otrzymało dofinansowanie imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tysięcy złotych.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Opublikowano: 2016-09-16 przez Joanna Kucz ostatnia aktualizacja: 2016-09-16

Wróć