Mojregion.eu - Mój region w Europie

Dni Karpia w Dolinie Noteci

Serdecznie zapraszamy wszystkich naszych beneficjentów do wzięcia aktywnego udziału w cyklu imprez pod nazwą "Dni Karpia w Dolinie Noteci".

Oto lista imprzez wraz ze wszystkimi informacjami:

1. FESTYN „KARP NIE TYLKO NA ŚWIĘTA”

Termin: 28 września 2014 r.

W Minikowie, podczas Jesiennej Wystawy Ogrodniczej odbędzie się impreza promująca wykorzystanie karpia kojarzonego głównie ze Świętami Bożego Narodzenia. Gościem specjalnym wydarzenia będzie mistrz kuchni Karol Okrasa, który przygotuje dwa dania na bazie karpia. Uzupełnieniem pokazu kulinarnego Karola Okrasy będzie pokaz filetowania karpia, który poprowadzi Jan Bagrowski z Gospodarstwa Rybackiego Ślesin sp. z o.o. W trakcie pokazu filetowania widzowie będą mieli możliwość własnoręcznie poćwiczyć filetowanie ryby pod okiem mistrza. Podczas imprezy zostanie również zorganizowane stoisko promocyjne Gospodarstwa Rybackiego Ślesin sp. z o.o. na którym prezentowana będzie pozaprodukcyjną funkcja stawów, użytkowanych również turystycznie jak również prezentacja chowu i hodowli karpia oraz stoisko Lokalnej Grupy Rybackiej „Nasza Krajna i Pałuki” promującej I Dni Karpia w Dolinie Noteci. Dodatkową atrakcją w trakcie imprezy będą również stoiska promocyjne restauratorów z terenu funkcjonowania Lokalnej Grupy Rybackiej „Nasza Krajna i Pałuki” na których odwiedzający będą mogli skosztować potraw z karpia i które dalej wpiszą się w menu prezentowanych restauracji.

Organizator: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
tel. 52 386 72 34, www.kpodr.pl

2. EVENT GECACHINGOWY „Spacer Doliną Noteci”

Termin: 28 września 2014 r.

Początek godz. 11.00

Miejsce: Przystań rzeczna w Nakle nad Notecią

Jest to spotkanie geocacherów z całej Polski - osób bawiących się w poszukiwanie "skarbów" za pomocą urządzeń GPS tzw. geocaching. Będzie to również okazja do zdobycia nowych keszy. Z okazji eventu zostaną uruchomione trzy nowe traile (w tym jeden kajakowy) - trasy dla geokeszerów. Impreza zakończy się ogniskiem nad rzeką Noteć.

Dla uczestników eventu przewidziano wirtualne odznaki do umieszczenia w swoich profilach GC.

Organizator: użytkownik krajna-paluki (Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Krajny i Pałuk"); tel. 52 524 64 34; www.krajna-paluki.cna.org.pl

3. ANIMACJE PRZYRODNICZE DLA DZIECI

Wrzesień-listopad 2014

Są to warsztaty kierowane do mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego prowadzane przez animatorów przyrodniczych, we wszystkich powiatach. Z okazji I Dni Karpia w Dolinie Noteci proponujemy zainteresowanym szkołom, domom kultury i świetlicom wzięcie udziału w animacji przyrodniczej dotyczącej walorów przyrodniczych Doliny Noteci.

Zajęcia „Trop naturę” mają charakter warsztatu prowadzonego w sali, w formie bogato ilustrowanej prezentacji multimedialnej, przy użyciu licznych rekwizytów. Uczniowie są zabierani w wirtualną podróż po krainie karpia. Istnieje również możliwość przeprowadzenia zajęć w terenie.

Organizator: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie,
 tel. 52 386 72 34, www.kpodr.pl

Zapisy/Informacje: lokalni animatorzy, których pełna lista jest dostępna na stronie internetowej projektu tutaj, gdzie znajdują się również informacje o konkursach.

4. WARSZTATY FILCOWANIA Z LEKCJĄ O KARPIU

Będą to zajęcia pełne pracy twórczej z wełną. Uczestnicy wyczarują breloczki, karpie i inne wodne stwory. Warsztaty będą odbywać się techniką filcowania wełny na mokro, przy użyciu wody, mydła i siły własnych rąk. Uczestnicy będą pracować wyłącznie na naturalnych materiałach i stworzą unikatowe przedmioty, które będą mogły wziąć ze sobą na pamiątkę. Warsztaty będą połączone z krótką prezentacją o życiu i hodowli karpia. Warsztaty są całkowicie bezpłatne (oprócz dojazdu na miejsce organizacji warsztatów).

Na warsztaty mogą zgłosić się szkoły podstawowe (klasy 4-6) i gimnazja z terenu gmin: Nakło nad Notecią, Sadki, Szubin, Mrocza, Więcbork.

Czas trwania 3-4 godziny

Godziny: 9.00-12.00/13.00

Terminy:

14 października; Świetlica w Trzeciewnicy

15 października; Szubin

21 października; Świetlica w Drążnie

22 października; Dom Kultury w Więcborku

29 października; Urząd Gminy w Sadkach, sala nr 1.

Organizator/Informacje: Lokalna Grupa Rybacka „Nasza Krajna i Pałuki”,
Zapisy do 2 października 2014 r.; formularz dostępny tutaj
; tel. 524 37 34

5. POKAZY FILETOWANIA KARPIA

Terminy: 12 listopada, 19 listopada, 26 listopada, 3 grudnia, 10 grudnia 2014 r.

Godzina: 17.00-18.30

Kto jeszcze nie wie jak samodzielnie wyfiletować karpia - zapraszamy na pokazy filetowania, podczas których każdy może zdobyć tę tajemną wiedzę. Mit zapachu mułu na karpiu zostanie obalony.

Pokazy będą prowadzone przez Pana Jana Bagrowskiego- pracownika Gospodarstwa Rybackiego „Ślesin”, który pokaże i wyjaśni jak prawidłowo filetować rybę, podpowie jak ją odpowiednio przyprawić i przyrządzić.

Pokazy są bezpłatne, zostaną połączone z degustacją smażonej ryby.

Na pokazy mogą zgłaszać się mieszkańcy gmin: Nakło nad Notecią, Sadki, Szubin, Mrocza, Więcbork.

Zapisy/Organizator: Lokalna Grupa Rybacka „Nasza Krajna i Pałuki”; tel. 524 37 34; www.lgrnaklo.org.pl

Partner: Gospodarstwo Rybackie „Ślesin” sp. zo. o.

6. PUBLICZNE ODŁOWY KARPIA Z WIDOWNIĄ

W Gospodarstwie Rybackim „Ślesin”, położonym w malowniczej Dolinie Noteci odbędą się pierwsze na tym terenie, publiczne odłowy karpia skierowane przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Będzie to jedna z nielicznych szans aby zobaczyć pracowników Gospodarstwa przy swojej pracy oraz zakupić świeżą rybę. Na uczestników pokazów będzie również czekała smażona rybka, przygotowana specjalnie na tę okazję.

Wstęp- bezpłatny.

Miejsce: Gospodarstwo Rybackie „Ślesin”, ul. Stawowa 2, Ślesin.

Termin: po 20-stym października

Organizator/Zapisy/Informacja: Lokalna Grupa Rybacka „Nasza Krajna i Pałuki”;
tel. 524 37 34; www.lgrnaklo.org.pl

Partner: Gospodarstwo Rybackie „Ślesin” sp. zo. o.

7. SPACERY NORDIC WALKING po Krajnie i Pałukach

Okres realizacji-X-XI

Spacery są kierowane do fanów spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Odbędzie się 5 spacerów (maks. 25 osób  w każdej grupie), po jednym w gminach: Nakło nad Notecią, Sadki, Szubin, Mrocza, Kcynia. Spacery poprowadzi instruktor Ekomuzeum Doliny Noteci. Spacery odbędą się po nowo wytyczonych trasach pieszych, które zostaną ujęte w przewodniku: „Piechotą przez Bory Tucholskie, Krajnę i Pałuki”.

Każdy uczestnik otrzyma na własność kije do nordic walking, których będzie mógł używać w swoich dalszych wędrówkach.

Organizator/Zapisy: Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”, tel. 52 524 64 34; www.krajna-paluki.cna.org.pl

8. REGIONALNY KONKURS WIEDZY O DOLINIE NOTECI

Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy, poznawanie walorów przyrodniczych i historycznych Doliny Noteci, podnoszenie świadomości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, pobudzanie zainteresowań dotyczących miejsca zamieszkania w tym dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego naszego regionu. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych (klasa IV-VI i gimnazjalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Konkurs będzie się składał z dwóch etapów: etap szkolny i quiz wiedzy.

Zgłoszenia do konkursu: do 30.09.2014 r.

 I etap szkolny:

2 osobowe drużyny uczniów z danej szkoły opracują jednodniową wycieczkę (rowerową, pieszą, konną, kajakową) dla młodzieży po Dolinie Noteci z uwzględnieniem miejsc i szczególnych wartościach przyrodniczych i historycznych. Prace będa oceniane na poziomie każdej szkoły. Najlepsza praca będzie przekazana przez szkołę do organizatora i jest warunkiem przystąpienia drużyny do Finału. Szkoły, które nadeślą wybraną pracę, w formie podziękowania otrzymają zestaw plastyczny.

Termin nadsyłania prac: do 17.10.2014 r.

[nbsp]Finał (quiz wiedzy):

- miejsce finału: gmina Nakło nad Notecią

- dwuosobowe drużyny szkolne będą rozwiązywać zestawy konkursowe dotyczące walorów przyrodniczych i historycznych Doliny Noteci

- quiz będzie składał się z 20 pytań

W finale przewidziane są dyplomy oraz poczęstunek dla wszystkich uczestników oraz nagrody rzeczowe dla drużyn, które zajęły I, II, III miejsce.

Termin: 7 listopada 2014 r.

Organizator/Informacje/zgłoszenia: Lokalna Grupa Rybacka „Nasza Krajna i Pałuki”;
 tel. 524 37 34; www.lgrnaklo.org.pl 

9. KOLACJE RYBNE W LOKALNYCH RESTAURACJACH

Wybrane restauracje z powiatu nakielskiego będą serwować specjalnie przygotowane na tę okazję dania z karpia ślesińskiego. Dania będą dostępne w menu w okresie październik-grudzień 2014 r.

Zapraszamy do restauracji:

Stara Stodoła, Maria Horodecka, Olszewka 26; 89-100 Nakło nad Notecią

Zespół Pałacowo-Parkowy w Runowie; 89-421 Runowo Krajeńskie 80

Zajazd WIK, ul. Nakielska 8; 89-121 Ślesin

Hotel Restauracja „Albatros”, ul. Nadbrzeżna 10 Wąsosz, 89-200 Szubin

Restauracja Rarytas, Wyrzyska 6; 89-110 Sadki

Lista restauracji będzie również dostępna na stronie www.lgrnaklo.org.pl

Opublikowano: 2014-09-17 przez Joanna Kucz ostatnia aktualizacja: 2014-09-17

Wróć