Mojregion.eu - Mój region w Europie

Co sądzą internauci o reformie prawa wyborczego w UE?

Przeprowadzanie wyborów do PE regulują przede wszystkim przepisy poszczególnych państw członkowskich – na poziomie UE określono jedynie podstawowe zasady. Kolejne eurowybory odbędą się w 2019 roku, ale już teraz posłowie pracują nad poprawieniem prawa wyborczego. Na sesji plenarnej  PE zagłosuje nad raportem Danuty Hübner (EPL, Polska) i Jo Leinen (S&D, Niemcy) w tej sprawie. O propozycjach PE dyskutował z użytkownikami na swoich profilach w mediach społecznościowych.

Jedną z propozycji jest umożliwienie głosowania w eurowyborach osobom, które ukończyły 16 rok życia.Obecnie taką możliwość mają jedynie Austriacy.

Głosy w tej sprawie są bardzo podzielone - jedni uważają, że poprawiłoby to frekwencję, inni - że nastolatki nie są wystarczająco dojrzałe, żeby głosować w wyborach.

“Myślę, że wiele szesnastolatków jest już gotowych do głosowania.  Wielu aktywistów, odkrywców, naukowców to 16- czy 17-latkowie”. (Facebook)

“Może przyciągnięcie ich do urn tak wcześnie poprawi frekwencję w wyborach w przyszłości”. (Facebook)

“Nie sądzę, by ktoś, kto nie jest osobą dorosłą w świetle prawa, powinien głosować. Podobnie nie sądzę, że ktoś z bardzo ograniczoną wiedzą o świecie powinien decydować o kierunku politycznym”. (Reddit)

Raport zawiera również propozycję głosowania elektronicznego, przez internet i korespondencyjnie. W naszej debacie pojawiały się zarówno głosy entuzjastyczne, jak i sceptyczne - zwłaszcza w kontekście możliwości oszustwa czy manipulacji.

“Jestem przeciw głosowaniu elektronicznemu, bo zbyt łatwo zmanipulować taki głos, ale zgadzam się z intencją”. (Reddit)

“Popieram e-głosowanie dla wszystkich Europejczyków w Europie oraz za granicą w krajowych i europejskich wyborach". (LinkedIn)

We wniosku proponuje się też umożliwienie głosowania obywatelom UE, żyjącym poza jej granicami. Obecnie taką możliwość mają obywatele tylko części państw członkowskich. Ta kwestia nie wzbudziła wielu kontrowersji wśród uczestników naszej dyskusji.

“Europejczycy głosujący poza UE? Jeśli mają ważny paszport unijny - dlaczego nie?” (Facebook)

Podziel się swoją opinią na Twitterze, używjąc hashtaga #EP2019.

Źródło: Parlament Europejski

Opublikowano: 2015-10-27 przez Mieszko Matusiak ostatnia aktualizacja: 2015-10-27

Wróć